Fast recovery Diode RS1M
₹2.00
| Parameter | Details |
|---|---|
| Diode Type | Fast recovery Diode |
| VRRM- Max. Repetitive Peak Revers Voltage |
1000 V |
| VRMS - Max. RMS Voltage |
700 V |
| MPN | RS1M |
| Brand | ChipNobo |
| Parameter | Details |
|---|---|
| Manufacturer | ChipNobo |
| DIODE Type | Fast recovery Diode |
| VRRM- Max. Repetitive Peak Revers Voltage | 1000 V |
| VRMS - Max. RMS Voltage | 700 V |
| Forward Current- If | 1A |
| Forward Surge Current- Ifsm | 25 A |
| Forward voltage- Vf | 1.3 V |
| Reverse Current- IR | 5 µA |
| Max. Average Forward Rectified Current- IAV | 1A |
| Package | SMA (DO-214AC) |
| Part Number: | RS1M |
|---|
Write Your Own Review