Dual Schottky diode MBR20100CTF
₹19.00
| Parameter | Details |
|---|---|
| Diode Type | Dual Schottky diode |
| VRRM- Max. Repetitive Peak Revers Voltage |
100 V |
| VRMS - Max. RMS Voltage |
70 V |
| MPN | MBR20100CTF |
| Brand | UOE |
| Parameter | Details |
|---|---|
| Manufacturer | UOE |
| DIODE Type | Dual Schottky diode |
| VRRM- Max. Repetitive Peak Revers Voltage | 100V |
| VRMS - Max. RMS Voltage | 70A |
| Forward Current- If | 20 A |
| Forward Surge Current- Ifsm | 150 A |
| Forward voltage- Vf | 0.85 V |
| Reverse Current- IR | 0.05 mA |
| Max. Average Forward Rectified Current- IAV | 20 A |
| Package | TO-220F |
| Part Number: | MBR20100CTF |
|---|
Write Your Own Review