Dual Schottky diodes MBR3060CTF
₹10.00
| Parameter | Details |
|---|---|
| Diode Type | Dual Schottky Diode |
| VRRM- Max. Repetitive Peak Revers Voltage |
60V |
| VRMS - Max. RMS Voltage |
42 V |
| MPN | MBR3060CTF |
| Brand | UOE |
| Parameter | Details |
|---|---|
| Manufacturer | UOE |
| DIODE Type | Dual Schottky Diode |
| VRRM- Max. Repetitive Peak Revers Voltage | 60V |
| VRMS - Max. RMS Voltage | 42 V |
| Forward Current- If | 30 A |
| Forward Surge Current- Ifsm | 200 A |
| Forward voltage- Vf | 0.68 V |
| Reverse Current- IR | 0.01 mA |
| Max. Average Forward Rectified Current- IAV | 30 A |
| Max. Package | TO-262 |
| Part Number: | MBR3060CTF |
|---|
Write Your Own Review