LDO Reg L7812CV
₹10.00
| Type | Details |
|---|---|
| Product Categories | Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators |
| Output Voltage | 12 V |
| Output Current | 1.5 A |
| MPN | L7812CV |
| Brand | UOE |
| Parameter | Details |
|---|---|
| Manufacturer | UOE |
| Case/Package | TO-220 |
| Output voltage | 12 V |
| Output Current | 1.5 A |
| Input V max | 35 V |
| MPN | L7812CV |
| IQ (quiescent current) | 8 mA |
| Vdrop (IO = 1 A, TJ= 25 °C) | 2 V |
| PSRR f=1KHZ | 55 dB |
| Part Number: | L7812CV |
|---|
Write Your Own Review