Schottky barrier bridge rectifier diode ABS210
₹3.00
| Parameter | Details |
|---|---|
| Diode Type | Schottky barrier bridge rectifier diode |
| VRRM- Max. Repetitive Peak Revers Voltage |
1000 V |
| VRMS - Max. RMS Voltage |
700 V |
| MPN | ABS210 |
| Brand | ChipNobo |
| Parameter | Details |
|---|---|
| Manufacturer | ChipNobo |
| DIODE Type | Schottky barrier bridge rectifier diode |
| VRRM- Max. Repetitive Peak Revers Voltage | 1000 V |
| VRMS - Max. RMS Voltage | 700 V |
| Forward Current- If | 2A |
| Forward Surge Current- Ifsm | 30 A |
| Forward voltage- Vf | 1.0V |
| Reverse Current- IR | 2 µA |
| Max. Average Forward Rectified Current- IAV | 2A |
| Package | ABS |
| Part Number: | ABS210 |
|---|
Write Your Own Review