Schottky diode SS210
₹10.00
| Parameter | Details |
|---|---|
| Diode Type | Schottky diode |
| VRRM- Max. Repetitive Peak Revers Voltage |
100V |
| VRMS - Max. RMS Voltage |
70A |
| MPN | SS210 |
| Brand | UOE |
| Parameter | Details |
|---|---|
| Manufacturer | UOE |
| DIODE Type | Schottky Diode |
| VRRM- Max. Repetitive Peak Revers Voltage | 100V |
| VRMS - Max. RMS Voltage | 70V |
| Forward Current- If | 2 A |
| Forward Surge Current- Ifsm | 20 V |
| Forward voltage- Vf | 0.85 V |
| Reverse Current- IR | 0.5 mA |
| Max. Average Forward Rectified Current- IAV | 2A |
| Part Number: | SS210 |
|---|
Write Your Own Review