Schottky diode SS26
₹3.00
| Parameter | Details |
|---|---|
| Diode Type | Schottky diode |
| VRRM- Max. Repetitive Peak Revers Voltage |
60V |
| VRMS - Max. RMS Voltage |
42 V |
| MPN | SS26 |
| Brand | UOE |
| Parameter | Details |
|---|---|
| Manufacturer | UOE |
| DIODE Type | Schottky diode |
| VRRM- Max. Repetitive Peak Revers Voltage | 60V |
| VRMS - Max. RMS Voltage | 42 V |
| Forward Current- If | 2A |
| Forward Surge Current- Ifsm | 75 A |
| Forward voltage- Vf | 0.7 V |
| Reverse Current- IR | 0.4 mA |
| Max. Average Forward Rectified Current- IAV | 2A |
| Package | SMA (DO-214AC) |
| Part Number: | SS26 |
|---|
Write Your Own Review