Schottky diode SS34
₹3.00
| Parameter | Details |
|---|---|
| Diode Type | Schottky Diode |
| VRRM- Max. Repetitive Peak Revers Voltage |
40 V |
| VRMS - Max. RMS Voltage |
28 V |
| MPN | SS34 |
| Brand | UOE |
| Parameter | Details |
|---|---|
| Manufacturer | UOE |
| DIODE Type | Schottky Diode |
| VRRM- Max. Repetitive Peak Revers Voltage | 40 V |
| VRMS - Max. RMS Voltage | 28 V |
| Forward Current- If | 3 A |
| Forward Surge Current- Ifsm | 100 V |
| Forward voltage- Vf | 0.5 V |
| Reverse Current- IR | 0.5 mA |
| Max. Average Forward Rectified Current- 3 A | 52 W |
| Package | SMB |
| Part Number: | SS34 |
|---|
Write Your Own Review