Schottky diode SS54
₹3.50
| Parameter | Details |
|---|---|
| Diode Type | Schottky Diode |
| VRRM- Max. Repetitive Peak Revers Voltage |
40 V |
| VRMS - Max. RMS Voltage |
28 V |
| MPN | SS54 |
| Brand | UOE |
| Parameter | Details |
|---|---|
| Manufacturer | UOE |
| DIODE Type | Schottky Diode |
| VRRM- Max. Repetitive Peak Revers Voltage | 40 V |
| VRMS - Max. RMS Voltage | 28 V |
| Forward Current- If | 28 V |
| Forward Surge Current- Ifsm | 150 A |
| Forward voltage- Vf | 0.55 V |
| Reverse Current- IR | 1 mA |
| Max. Average Forward Rectified Current- IAV | 5A |
| Package | SMB |
| Part Number: | SS54 |
|---|
Write Your Own Review