Schottky diodes MBRF20200CT
₹20.00
| Parameter | Details |
|---|---|
| Diode Type | Dual Schottky Diode |
| VRRM- Max. Repetitive Peak Revers Voltage |
200 V |
| VRMS - Max. RMS Voltage |
140 V |
| MPN | MBRF20200CT |
| Brand | ChipNobo |
| Parameter | Details |
|---|---|
| Manufacturer | ChipNobo |
| DIODE Type | Dual Schottky Diode |
| VRRM- Max. Repetitive Peak Revers Voltage | 200 V |
| VRMS - Max. RMS Voltage | 140 V |
| Forward Current- If | 20 A |
| Forward Surge Current- Ifsm | 150 A |
| Forward voltage- Vf | 1.0 V |
| Reverse Current- IR | 1 mA |
| Max. Average Forward Rectified Current- IAV | 20 A |
| Pack | TO-220 |
| Part Number: | MBRF20200CT |
|---|
Write Your Own Review