Small-signal switching diode 1N4148W
₹0.42
| Parameter | Details |
|---|---|
| Diode Type | Small-signal switching Diode |
| VRRM- Max. Repetitive Peak Revers Voltage |
100 V |
| VRMS - Max. RMS Voltage |
75 A |
| MPN | 1N4148W |
| Brand | UOE |
| Parameter | Details |
|---|---|
| Manufacturer | UOE |
| DIODE Type | Small-signal switching Diode |
| VRRM- Max. Repetitive Peak Revers Voltage | 100 V |
| VRMS - Max. RMS Voltage | 75 V |
| Forward Current- If | 150 mA |
| Forward Surge Current- Ifsm | 2 A |
| Forward voltage- Vf | 1 V |
| Reverse Current- IR | 2.5 µA |
| Max. Average Forward Rectified Current- IAV | 150 mA |
| Package | SOD-123 |
| Part Number: | 1N4148W |
|---|
Write Your Own Review