ultrafast rectifier diode UD0406GM
₹10.00
| Parameter | Details |
|---|---|
| Diode Type | Ultrafast rectifier |
| VRRM- Max. Repetitive Peak Revers Voltage |
600 V |
| VRMS - Max. RMS Voltage |
420 V |
| MPN | UD0406GM |
| Brand | UOE |
| Parameter | Details |
|---|---|
| Manufacturer | UOE |
| DIODE Type | Ultrafast rectifier Diode |
| VRRM- Max. Repetitive Peak Revers Voltage | 600V |
| VRMS - Max. RMS Voltage | 420 V |
| Forward Current- If | 4A |
| Forward Surge Current- Ifsm | 50 A |
| Forward voltage- Vf | 1.7 V |
| Reverse Current- IR | 5 µA |
| Max. Average Forward Rectified Current- IAV | 4A |
| Package | SMA |
| Part Number: | UD0406GM |
|---|
Write Your Own Review