UOE MOSFET UP040N06KA TO-252
₹6.30
| Type | Details |
|---|---|
| Mosfet Type | N-channel MOSFET |
| Vds - Drain Source Voltage |
60V |
| Id - Drain Current |
50A |
| MPN | UP040N06KA |
| Brand | UOE |
| Parameter | Details |
|---|---|
| Manufacturer | UOE |
| MOSFET Type | N-channel MOSFET |
| Vds | 60V |
| Id | 50A |
| Rds(ON) | 13 mOhms |
| Vgs(max) | ±20 V |
| Pd | 52 W |
| Package | TO252 |
Datasheet
| Part Number: | UP040N06KA |
|---|
Write Your Own Review