Schottky barrier rectifier diode SR5200
₹16.00
| Parameter | Details |
|---|---|
| Diode Type | Schottky barrier rectifier diode |
| VRRM- Max. Repetitive Peak Revers Voltage |
200 V |
| VRMS - Max. RMS Voltage |
140 V |
| MPN | SR5200 |
| Brand | ChipNobo |
| Parameter | Details |
|---|---|
| Manufacturer | ChipNobo |
| DIODE Type | Schottky barrier rectifier diode |
| VRRM- Max. Repetitive Peak Revers Voltage | 200 V |
| VRMS - Max. RMS Voltage | 140 V |
| Forward Current- If | 5A |
| Forward Surge Current- Ifsm | 120 A |
| Forward voltage- Vf | 0.9 V |
| Reverse Current- IR | 1 mA |
| Max. Average Forward Rectified Current- IAV | 5A |
| Max. package | DO-201AD |
| Part Number: | SR5200 |
|---|
Write Your Own Review
