Schottky diode MBR20100
₹12.00
| Parameter | Details |
|---|---|
| Diode Type | Schottky Diode |
| VRRM- Max. Repetitive Peak Revers Voltage |
100 V |
| VRMS - Max. RMS Voltage |
70 V |
| MPN | MBR20100 |
| Brand | ChipNobo |
| Parameter | Details |
|---|---|
| Manufacturer | ChipNobo |
| DIODE Type | Schottky Diode |
| VRRM- Max. Repetitive Peak Revers Voltage | 100 V |
| VRMS - Max. RMS Voltage | 70 V |
| Forward Current- If | 20 A |
| Forward Surge Current- Ifsm | 150 A |
| Forward voltage- Vf | 0.7 V |
| Reverse Current- IR | 1 mA |
| Max. Average Forward Rectified Current- IAV | 20 A |
| Package | TO-262 |
| Part Number: | MBR20100 |
|---|
Write Your Own Review
